Haber

Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya

Dünyaca ünlü ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferini “Bu kadar kolay kazanması benim için sürpriz oldu” sözleriyle değerlendirdi. Deutsche Welle’nin (DW) sorularını yanıtlayan Acemoğlu, Türkiye ekonomisinin “çok kritik” bir eşikte olduğuna dikkat çekerek, “Bence durum iyi değil” ifadelerini kullandı. Türkiye ekonomisi için aslında parlak bir gelecek fırsatı olduğunu ancak bunun için kapsamlı bir politika değişikliğine ihtiyaç olduğunu belirten Acemoğlu, “Şu anda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu yapmakla ilgilenip ilgilenmeyeceğinden pek emin değilim. Yapmış olsa bile tamamen güvenilir olun.”

Mehmet Şimşek’in Türkiye ekonomisinde önemli bir rol oynamasının harika olacağını vurgulayan Acemoğlu, “Erdoğan hala arka planda ekonomi ile ilgili politikaları belirliyorsa tabii ki o zaman Mehmet Şimşek daha fazla olacak. vitrinde.” . “Türk demokrasisinin ayakta kalacağından hâlâ umutluyum” diyen Acemoğlu, Erdoğan’ın kurduğu ve “cumhurbaşkanlığı” olarak nitelendirdiği rejimin Türkiye’de yol açtığı dönüşüme ilişkin dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu.

Massachusetts Institute of Technology (MIT) öğretim üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu’na sorduğumuz sorular ve yanıtları şöyle:

DW: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidardaki ilk on yılına istikrarlı bir ekonomik büyüme damgasını vurdu. Hatta bu süreçte reformcu olarak nitelendirilmiş ve övülmüştür. Bugün enflasyonun felç ettiği bir ekonomiyi yönetiyor ve son derece otoriter bir lider imajına sahip. Bu noktaya nasıl gelindi?

Daron Acemoğlu: Bu çok karmaşık bir soru. Erdoğan iktidara ilk geldiğinde zayıf bir konumdaydı, 2000 ve 2001 yıllarında Türkiye’de yaşanan şiddetli mali kriz nedeniyle halihazırda uygulanmakta olan reformları devralmıştı ve bunların yerini tamamen alacak durumda değildi. O dönem de özünde Türkiye ekonomisinin ve kurumlarının çok sağlıklı ve yüksek verimlilik performansıyla güzelleştiği bir dönemdi. Ancak bu çok uzun sürmedi, kısa bir süre oldu, 10 yıl değil, 5-5 yıl gibi bir süre. Ama asıl yabancı basının Erdoğan sevgisi bence daha uzun sürdü. Bu tutku, Erdoğan’ın hükümet üzerindeki kontrolünü yeterliden yeterli seviyeye çıkardığında ve partisi Türk devletinde ve ekonomi bürokrasisinde kontrol sistemini kurduğunda bile devam etti, çünkü yabancı basın Müslüman bir demokrasi için rol model arıyordu. Ama artık bu sürecin son adımındayız. Artık daha otoriter bir kişilik olarak ortaya çıkmıştır. Bilhassa kısıtlamalar ve tehditler nedeniyle medya tamamen çökmüştür ve artık yürütmeyi denetleme imkânı çok sınırlıdır. Büyük bir gücü liderin elinde toplayan icra başkanlığını veya imparatorluk başkanlığını kurdu. Kısmen Erdoğan’ın yarattığı adil olmayan oyun alanı nedeniyle muhalefet bölünmüş ve etkisiz olmaya devam ediyor. Ancak yine de benim için sürpriz oldu. Çünkü ekonomi çok kötü durumda, yıkıcı deprem gerçekten yüzyılda bir yaşanan bir olaydı ve çok iyi yönetilmiyordu, bölgenin depremden ağır etkilenmesinde yolsuzluk çok etkiliydi, tüm bunlara rağmen seçimleri bu kadar kolay kazanması açıkçası beni şaşırttı. Yine bir şekilde, şimdiye kadarki en zahmetli seçimi kazandı.

Seçim sonrası sosyal medya paylaşımlarınızda Türkiye’nin geleceğine dair kaygılarınızı paylaştınız. Bu kaygıları biraz açar mısınız?

Aslında çok, çok, çok kötümser değilim. Yani Türkiye’de insan hakları ve demokrasi özünde geri gitti. Bu son 10 yılda yaşadığımız bir süreç. Demokrasi zayıflamış, yargı bağımsızlığını neredeyse kaybetmiş ve basın büyük bir baskı altındadır. Neredeyse tüm televizyon ve gazeteler artık özgürce haber ve yorum yapamıyor… Bundan sonra ne olacak? Bu kısmen parlamentoya ve kısmen de diğer döngüsel olaylara bağlı olacaktır. Demokrasinin bundan sonra daha da zayıflaması doğal olarak mümkün. Çünkü mevcut başkanlık sistemi, gücü tek kişinin elinde ağırlıyor. Ancak yine de Türkiye’deki demokratik sürecin tamamen çökmediği ve muhalefetin bir şekilde parlamento içinde bile devam edebileceği konusunda umutlu olmaya çalışıyorum. Bir sonraki seçimde ne olacak? Örneğin yerel seçimlerde demokrasinin nasıl işlediğini göreceğiz.

Sizce Türkiye’nin karşı karşıya olduğu en değerli zorluklar neler?

Türkiye’nin şu anda iki büyük tehditle karşı karşıya olduğunu söylemek mümkün. Birincisi demokrasiyle ilgili, biraz önce konuştuk, ikincisi ise ekonomiyle ilgili. Ekonomik durumun hiç iyi olduğunu düşünmüyorum. Ve seçimi kim kazanırsa kazansın, asıl sorun bu olacaktır. Yani Erdoğan seçildi, ekonomi daha kötü diyebilir miyiz? Belki… Ama muhalefet gelse bile ekonominin durumu bir anda düzelmezdi, hatta muhalefetin ekonominin bu baskısı altında çok zor günler geçirdiğini düşünüyorum. Şu anda Türkiye ekonomisinin hem yapısal sorunları hem de daha orta vadeli sorunları var. Ve ikisi de çok önemlidir.

Bunları biraz açabilir misin?

Yapısal olarak Türkiye ekonomisi, kurumsal başarısızlıklar ve bir bakıma demokrasinin zayıflığı nedeniyle üretkenliğini artıramıyor, etkinliğini artıramıyor, teknolojiyi iyi kullanamıyor. Bu da son 15 yılda çok net görebildiğimiz bir şey. Ekonominin yeni dallara geçişi, yatırımlar, bunların hepsi çok yavaşladı. Orta vadeli sorunlar da var aynı zamanda…

Bunlar ne?

Bunlar cari açık ve enflasyonla ilgili, ama daha derinde şirketlerin ve bankaların bilançolarının zayıflığıyla ilgili. Bu nedenle Türkiye’nin çok daha derin reformlara, yeni kaynaklara ihtiyacı var. Sorunlar ciddi görünüyor, özellikle Türkiye yeterince ihracat yapamadığı ve yeterli yabancı yatırım alamadığı için sürekli Merkez Bankası rezervlerini kullanmak zorunda kaldı. Bu rezervler önemli ölçüde azaldı. Aynı zamanda, hükümet her zaman daha fazla harcamaya başladı ve bu da bütçede bir dengesizlik yarattı. Bütün bunlar önümüzdeki 6 ayda başınızı daha da ağrıtacak şeyler ve önemli reformlara, önemli yeni kaynaklara ihtiyaç var ve bunların nereden geleceği belli değil. bu sorunlar devam edecek ve bu da Türkiye’nin potansiyelinin altında büyümesi, yüksek genç nüfusunun potansiyelini gerçekleştiremeyeceği anlamına geliyor. Bence bu çok maliyetli bir şey zaten…

Erdoğan, eski Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek ile Türk ekonomisini kurtarmak istiyor. Sizce Mehmet Şimşek Türkiye ekonomisini kurtarabilir mi?

Öncelikle Mehmet Şimşek Bey çok yetenekli, bilgili ve tecrübeli bir insan. Türkiye ekonomisinde değerli bir rol oynaması doğal olarak Türkiye için çok güzel olur. Ancak Mehmet Şimşek gelirse ama Erdoğan yine de arka planda ekonomiyle ilgili politikaları belirlerse, o zaman tabii Mehmet Şimşek daha çok vitrindeymiş gibi bir durum ortaya çıkar. Mehmet Şimşek gerçekten yetkilendirilirse ve ekonomiyi değiştirmesine izin verilirse, o zaman soru şu: ona ne kadar yetki verilecek? Ne yapabilir, örneğin IMF’ye gidebilir mi? Yoksa başka bir yerden kaynaklanabilir mi? Bir diğer soru da yabancı sermayenin buna inanıp inanmayacağı. Tüm bunlar elbette cevabını bilemeyeceğimiz sorular. Tabii Mehmet Şimşek ile Recep Tayyip Erdoğan arasındaki diyalogları bilmiyorum ama şu anda Türkiye için kritik bir durumdayız. Grubunda yer alan ve onunla birlikte çalışan Mehmet Şimşek gibi yetenekli ve bilgili kişilerin katkısı Türkiye ekonomisi için uygun olur ancak bunun tek başına Türkiye’yi, Türk ekonomisini daha sağlıklı bir çizgiye getireceğine inanmıyorum. , çok daha fazlasına ihtiyacımız var.

Yabancı yatırımcılar Türk ekonomisine olan güvenlerini kaybederek Türkiye’yi terk ettiler. Erdoğan’ın yeniden güven tesis etmesi ve gidişatı tersine çevirmesi için ne gerekiyor?

Bence yabancı yatırımcılar nispeten bağışlayıcı ve Erdoğan konusunda iyimserdi. Ayrıca, Avrupa ve ABD’deki uluslararası faiz oranları çok düşüktü, bu nedenle Türkiye’de daha yüksek getiri için gitmeleri için bir nedenleri vardı. Bu durum değişti, dolayısıyla uluslararası yatırımcılar artık çok daha seçici ve onları Türkiye’ye dönmeye ikna etmek daha da zor olacak. İmkansız değil, Türk ekonomisinin hala temelleri sağlam, ülke çok iyi bir konuma sahip, çok iyi eğitimli insanlara sahip. Dolayısıyla Türkiye ekonomisinin geleceği parlak ama bunun olabilmesi için çok farklı bir siyasi ortamın, çok farklı bir kurumsal ortamın yaratılması gerekiyor. Şu anda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu yapmakla ilgilenip ilgilenmediğinden veya ilgilenseydi bunun tamamen inandırıcı olacağından pek emin değilim.

Öte yandan Türkiye, turizm gibi alanlarda Rusya ile ekonomik işbirliklerini artırdı. Erdoğan ve Putin, Akkuyu nükleer santralinin açılışını yaptı. Erdoğan, Rus enerjisine olan bağımlılığını artırmak için bilinçli bir tercih yapmış görünüyor. Rus enerjisine artan bu bağımlılığın Türkiye’nin stratejik yönelimi hakkında ne anlama geldiğini düşünüyorsunuz?

Son 10 yılda Erdoğan giderek otoriterleşirken Batı’dan uzaklaşmaya başladı. Bu kısmen Batı basınından gelen eleştirilerden, kısmen de manevra alanını sınırlayan yabancı hükümetlerin baskısından kaynaklanıyor. Dolayısıyla prensip olarak Batı’ya, NATO’ya bağlı hissetmiyor. Ve ekonomik olarak giderek daha fazla köşeye sıkıştıkça, ülke içinde Batı karşıtı milliyetçi duyguları körüklüyor. Şu anda, hem Batı hem de Rusya ile işlemsel bir al-ver ilişkisi var. Erdoğan’ın Rusya’nın müttefiki olma taahhüdü yok. Bazen Rusya’nın çıkarlarına karşı tavır alıyor, hatta Ukrayna-Rusya savaşında bile iki tarafı da ustalıkla yönettiğini görüyoruz. Bütün bunlara jeopolitik bir bağlamda bakılması gerektiğini düşünüyorum, Erdoğan her iki güç merkeziyle de ilişkilerini işlemsel bir yaklaşımla yönetebileceğini düşünüyor. Ve önemli bir kaynak gereksinimi var. Dolayısıyla Rus gücü, Rus turizmi ve Rusya ile daha yakın ilişkiler ona çok büyük fırsatlar sağlıyor. Çünkü Batılı yabancı yatırımcılar artık daha seçici ve daha az istekli. Bu nedenle Rusya’nın parası bazen de Körfez ülkelerinin parası ihtiyacını karşılıyordu. Erdoğan’ın bu işlemsel yaklaşımı sürdüreceğini düşünüyorum. Putin’in müttefiki olacağını sanmıyorum. Kendisinin ve Türkiye’nin çıkarına olduğunu düşündüğü için hem Rusya hem de Ukrayna ile çalışmaya devam edecek. Ama aynı zamanda, yine kendi çıkarına olacağını düşünürse, ABD ile yakınlaşma olasılığını da dışlamıyorum.

Son bir soru: Sizce Erdoğan, Türkiye’nin küresel sahnedeki rolünü hem ekonomik hem de jeopolitik olarak geri dönülmez bir şekilde ne ölçüde değiştirdi?

Bu harika bir soru ve cevabını bilmiyorum. Türk kurumlarını kökten dönüştürerek demokrasiyi zayıflattı, ama aynı zamanda toplumun daha taşralı, dindar, muhafazakar ve daha az eğitimli, daha önceki, daha laik rejimlerde seslerini duyuramayacaklarını hisseden kesimlerini güçlendirdi. Ülkedeki siyasi dinamikleri değiştirdi ve esasen Türkiye’de askeri diktatörlükler ve laik hükümetler dönemlerinde çok zayıf olan medya özgürlüğünün daha fazla kısıtlanmasına yol açtı. Türkiye’deki güvenlik kurumlarında değişikliklere yol açtı. Son 15 yılda yaratılan büyük zaaflar var ama yine de Türk demokrasisinin ayakta kalacağından umutluyum. Önümüzdeki beş yılın ne anlama geleceğini hep birlikte göreceğiz. Türkiye’nin uluslararası arenada oynayacağı rol elbette demokratik yapısıyla bağlantılıdır. Aynı zamanda, Erdoğan’ın kendisinin cesurca başlattığı, ancak sona erdikten sonra aldığı daha milliyetçi duruşla da ilgisi var. Türkiye’nin son 10 yılda daha milliyetçi bir ülke haline gelmesi dış politikasını da etkileyecektir. Milliyetçilik duygusu ve yabancı güçlere, özellikle de Batı’ya karşı şüphe Türkiye’de yaygın hale geldi. Bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden seçilmesinde etkili olduğunu gördük. Bütün bunlar Türk dış politikasını ve Türkiye’nin bölgedeki rolünü etkileyecektir. Ne derece geri dönülmez sonuçlar doğuracağını bekleyip göreceğiz.

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bu röportaj DW Business Division tarafından yapılmıştır.

haberharmancik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort